Výtvarná příprava k talentovým zkouškám
Výtvarná příprava na střední umělecké školy

Pro koho je výtvarná příprava na střední školy určená? Je pro ty, kteří se chtějí systematicky připravit na přijímací zkoušky na uměleckých školách a školách, kde je výtvarná příprava vyžadovaná – například pedagogické školy.

První, koho jsem připravila na střední školu jsem byla já. Na žádné konzultace do školy jsem nechodila, do ZUŠ na výtvarku jsem taky nikdy nechodila a intenzivní přípravě na talentové zkoušky jsem se věnovala asi půl roku dopředu. Velkou roli samozřejmě sehrála rodina, která mě nikam moc nepouštěla, ale nutila mě k přípravě. Takže vím, že to jde.

Je možné se za půl roku připravit na talentové zkoušky?

Věřím tomu, že kreslení, malování i jiné výtvarné tvoření je něco, co se může naučit každý. Ano, pokud má někdo talent a ve třinácti nakreslí perfektní autoportrét jako Albrecht Dürer, má to možná snazší, ale je to řemeslo. Proč nikdo nepochybuje o tom, že umí fotit, ale myslí si, že kreslit by se nikdy nenaučil? Kreslení je základ, jde o koukání a propojení toho, co vidíme s tím, co dělá naše ruka na papíře. Pokud vidíte, že to, co jste nakreslili není dokonalá kopie podoby toho, co jste chtěli nakreslit, jste na dobré cestě – vidíte!

Zpět k mé otázce. Za půl roku se dá udělat kus práce, připravit se jde, ale jde o Vaše odhodlání, chuť pracovat a vytrvalost.

A o tom celá příprava je. Nenaučíte se kreslit za jednu hodinu, je to systematická práce, je to jako trénink, musíte vyvinout svaly – já když dlouho nekreslím, taky mi to pak hned nejde, musím chvíli trénovat, uvolnit ruku a tak.

Jak hodiny vypadají?

Přijdete za mnou do ateliéru, nebo já za Vámi. Postavíme zátiší a začneme kreslit. Na začátku chci vždy vidět, jak pracujete sami, jak se koukáte, jak jste daleko. Pak Vám do toho začnu mluvit. Upozorňuji na věci, kterých si máte všímat a čeho se vyvarovat. Do výkresů se žákům snažím nekreslit, raději si vezmu svůj papír a na něm ukážu, co mám na mysli. Každá škola má trochu jiné požadavky k talentovým zkouškám, takže příprava je individuální a odvíjí se of toho, na jakou školu se chcete hlásit. Během příprav trénujeme hlavně to, co budete muset předvést u zkoušek, případně pracujeme na domácích pracech. A taky dávám domácí úkoly – většinou se jedná o malé úkoly, které jsou na pár minut, ale jak jsem už říkala, ruku je potřeba vycvičit, kdybyste kreslili jen jednou týdně, Váš postup bude velmi pomalý.

Jak jsou hodiny dlouhé?

Hodiny přípravy trvají 90 – 120 minut, ideální je, když se vidíme alespoň jednou týdně.

Kolik hodiny stojí?

Cenu za výuku mám u všech individuálních hodin stejnou. 450 Kč/60 minut

Na způsobu platby se domluvíme. Je možné zaplatit po každé lekci hotově nebo měsíčně na účet.

Na jaké školy připravuji?

Když jsem učila na ZUŠ, připravovala jsem žáky na celou škálu uměleckých škol – od řemeslných po grafický design. Úspěšně jsem připravila žáky na střední školy fotografické a pedagogické.

Zapomněla jsem na něco, máte otázky nebo se chcete rovnou přihlásit?

Pište prosím na mail: kurzy@alzbetapilarova.cz

Z přípravy na pedagogické školy

První hodina přípravy
První hodina přípravy - září 2017
Jenda z posledních hodin před zkouškami - duben
Jenda z posledních hodin před zkouškami - duben 2018